16
Z opustenej budovy na filmový klub

Autor(i)
Viktória Taranová, Dominika Hoštáková
Miesto/lokalita
J. M. Hurbana 332/34, 010 01 Žilina, Slovensko
Z opustenej budovy na filmový klub

Lokalizácia projektu je na frekventovanej a kultúrne vyspelej ulici J.M.Hurbana v Žiline. Na tejto ulici sa nachádza Rosenfeldov palác aj kultúrny priestor Nová Synagóga.
Navrhujeme využitie budovy, ktorá je na tejto ulici vedľa reštaurácie Dr.Hunger. Táto budova bývala podľa našich informácií budovou Špeciálnej Základnej školy, no nemáme bližšie informácie ohľadom súčasného vlastníka budovy. My by sme jej chceli znova vdýchnuť život.
Navrhujeme premenu tohto objektu na Filmový klub. Prízemie budovy by predstavovalo kaviareň/bar s komornou atmosférou, prvé poschodie filmovú sálu. Návštevníci by boli členovia klubu, ale aj kultúrni nadšenci či náhodní okoloidúci. V okolí sa nachádza niekoľko stredných škôl, a tak by nepochybne navštívili tento priestor aj študenti.
Veríme, že týmto projektom by sa podporil kultúrny rozvoj mesta Žilina a vznikol by priestor na vytvorenie alebo prehĺbenie vzťahu ľudí s nekomerčným filmom (filmové večery, diskusie, kvízy, premietania), ale zároveň aj priestor, kde by si návštevníci oddýchli pri teplom čaji/ vychladenom pive/ dobrej káve.
Filmový klub má aj mnoho menších miest na Slovensku (Turzovka, Malacky, Humenné, Revúca…), v Žiline však chýba.
Inšpirácie: Kino ÚSMEV (Košice), Kino Inak – A4 (Bratislava).

Poloha na mape